STATEK HORNÍ ADRŠPACH - CHOV PLEMENNÉHO SKOTU CHAROLAIS

Po letech strávených podnikáním v jiném oboru jsem se rozhodl vrátit se ke své dětské touze – chovat domácí zvířata. V roce 2002 jsem na pozemcích v romantické krajině CHKO Broumovsko, přímo u Adršpašských skal v Horním Adršpachu, zakoupil opuštěný areál bývalého státního statku. V tomtéž roce jsem zahájil chov skotu bez tržní produkce mléka. Začal jsem nákupem vyřazených mléčných krav v počtu asi 50 ks a s pomocí plemenných býků charolais začal s převodným křížením na masný typ skotu.

Uvedení statku do moderní podoby bylo vskutku dobrodružným počinem. Na původním státním statku se nacházela odchovna mladého dobytka ze sedmdesátých let dvacátého století pro 500 ks jalovic s roštovým ustájením, které bylo po odkupu plné výkalů do 40 cm nad rošty, 4 věžové zásobníky na krmivo a pak už jen nekonečná spousta odpadků, suti a nepořádku včetně stovek pneumatik všech druhů a velikostí.

K dnešnímu dni máme původní halu po rekonstrukci, další halu jsme postavili v roce 2013 a třetí halu jsme uvedli do provozu koncem roku 2017. Zmizely věže a provoz statku se zmodernizoval do dnešní podoby. Náš strojový park sestává z 8 traktorů a další potřebné techniky včetně kombajnu - jsme naprosto nezávislí na nákupu služeb. Ve stáji na výkrm nám od roku 2017 pomáhá robot na přihrnování krmení. V roce 2016 jsme nakoupili 15 Charolais březích jalovic a v následujícím roce 14 březích jalovic a 23 jednoletých jalovic ze země původu Francie. Naším cílem je přejít na plemenný chov těchto nádherných zvířat. Pro kontrolu využíváme softwaru pro monitoring zdravotního stavu a říje krav a jalovic.

Od roku 2008 hospodaříme ekologicky a stav zvířat se ustálil na průměrných 500 zvířatech, z toho je 170 matek.

Dnes máme vlastních 500 ha pozemků, z toho 150 ha orné půdy. Jak bylo řečeno, hospodaříme ekologicky a ekologické je samozřejmě i krmivo pro naše zvířata. Náš skot se pase v překrásné poklidné krajině CHKO Broumovsko na rozlehlých pastvinách. V průběhu času jsme vytypovali ideální odrůdy obilí a krmných směsek, které dávají velmi dobré výnosy i v naší nadmořské výšce cca 650m n.m. a jsou tím nejlepším krmným výživovým doplňkem pro naše stáda. Senáž a seno jsou obohaceny přirozeným podílem bylinek a travin, které se v této oblasti vyskytují po staletí a nejsou ničeny chemickými postřiky, jak je to obvyklé v jiných zemědělských oblastech.

Od roku 2007 jsme přestali s prodejem zástavových telat a započali jsme s vlastním výkrmem býčků i jalovic. V průběhu let jsme našli cestu, jak úspěšně vykrmit naše býčky i jalovice a v současné době máme ve stájích s výběhy okolo 200 kusů ročně.